Igen különleges kulturális élményben lehetett azoknak része, akik június 6-án részt vettek a Margit-negyeddel közös projekt, a Vízivárosi Kurázsi által szervezett kultúrbisztró eseményén, a Tízparancsolat 2.0 című könyv bemutatóján.
Különleges volt a helyszín: a Máltai Szeretetszolgálat által működtetett FeteKert Kávézó és reggelizőt rendezték át egy kicsit a bemutatóra a Fény Utcai Piac 2. emeletén. Különleges volt a műsorvezető is: ezúttal Őrsi Gergely polgármester volt a kérdezői és nem a megkérdezett szerepében. Divinyi Réka forgatókönyvíró és Herendi Gábor neves filmrendező és producer válaszolt neki a kellemes hangulatú, komoly témákat is felszínre hozó beszélgetés során. És különleges maga a mű is, amelyről szó esett: egyszerre forgatókönyv és regény, illetve e kettő sajátos ötvözete, egy olyan film, amely olvasva jelenhet meg a belső mozivásznunkon. (A könyv harmadik alkotója, tulajdonképpeni írója, Réti László nem tudott részt venni ezen a beszélgetésen.)

Divinyi Réka és Herendi Gábor
A Tízparancsolat 2.0 főhőse egy kamaszlány, akinek történetesen polgármester az apja. Olyan városvezető, aki a lánya szemében meglehetősen farizeusinak tűnik: míg a konzervatív, keresztény értékek mellett áll ki, és például vasárnapi zárvatartással segítené a családokat abban, hogy templomba menjenek vagy együtt legyenek, eközben erkölcseiben cseppet sem hiteles, nőügyei, nem sokkal korábban öngyilkossá lett feleségéhez való viszonya nincs egyáltalán összhangban e hangosan vallott elvekkel. A „film”, ami a tulajdonképpen kissé kibővített forgatókönyv sorait olvasva végigpereghet bennünk, azt az utat mutatja be, hogyan lázad fel a lány e hiteltelenség, és vele együtt a tízparancsolat fémjelezte hagyományos erkölcsi világrend ellen, tudatosan megszegve annak mind a tíz parancsolatát, pontról pontra. Egyúttal a könyv a gyászmunka fázisait is bemutatja – fejezetcímei is ezek –, azaz azt, hogy a kamaszlány hogyan dolgozza fel édesanyja hirtelen elvesztését.
Őrsi Gergely a beszélgetés során a könyvben megjelenített generációs feszültségekről kérdezte Herendi Gábort és Divinyi Rékát. Ez mind az értékrendi különbségekben, mind a kommunikációban tetten érhető. Kérdés, hogy vajon az írott szó eljut-e a fiatalabb nemzedékhez akár egy ilyen forgatókönyves könyv útján, vagy ők már csak a digitális eszközökön, a közösségi médián, filmeken keresztül érhetők el – utóbbi esetben is már nem a mozikban, hanem maximum a streaming-szolgáltatókon keresztül. A Tízparancsolat 2.0-ból mindenesetre nem lett film, mivel ez idáig nem kapott támogatást. A beszélgetés során az is nyilvánvalóvá vált, hogy semmiképpen sem a keresztény értékek ellen vagy azok kifigurázásaként íródott a könyv, hanem sokkal inkább az értékválságra, a nemzedékek közti párbeszéd nehézségeire hívja fel a figyelmet. „A II. kerületnek rengeteg kötődése van a filmművészethez – zárta a beszélgetést a polgármester –, ezért arra bátorítok mindenkit, hogy támogassa a magyar filmeket, és elsősorban most arra, hogy olvassa el ezt a könyvet!”
A beszélgetés előtt Cserna Kristóf zenélt az egybegyűlteknek. Az est szervezője Bán Ágnes volt, a rendezvényen részt vett Dévényi Tamás Ybl Miklós-díjas építészmérnök, belsőépítész, a Margit- negyed szakmai fővédnöke és Nagy Eszter képviselő-testületi tag is.
VZs