Hirdessen a Budai Polgár Online-on!
Kedves Szomszéd
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

Tábla is őrzi már Ivánka Csaba emlékét

2023. május 16.

Hetvenöt éve született Ivánka Csaba (1948–1996) Jászai Mari-díjas színművész, rendező, rockzenész.

A fiatalon elhunyt sokoldalú művészre pályatársa, Hámori Ildikó emlékezett

– Különleges sors a művészeké, mert rájuk azok is emlékeznek, akik személyesen nem ismerték őket – kezdte emlékezését Hámori Ildikó színművész. – Ezt ezentúl az Ivánka Csaba-díjon kívül már emléktábla is segíti. Családja meghatóan küzd emléke fennmaradásáért, és ebben mi is segítünk neki, akik partnerei, játszótársai, barátai voltunk. Sokoldalú tehetség volt, a táblán felsoroltak mellett zeneszerző, dramaturg, író és költő is. Munkásságát és szerepeit felsorolni hosszú lenne, álljon itt csak néhány: Kőműves Kelemen, István, a király, Csíksomlyói passió, rendezései közül Határ Győző Elefántcsorda című darabja, valamint rockzenész énjéből a Topó Neurock Társulat. Utolsó befejezett munkája, az Óceán című musical, még mindig bemutatásra vár. Csabust szépséges komolyság jellemezte, Kubik Anna elhíresült mondása szerint a lassúság mértékegysége egy Ivánka. Azonban ő nem lassú volt, talán inkább megfontolt. Nem volt ideje hibákat helyrehozni, ezért aztán nem hibázott – jellemezte őt Hámori Ildikó. – Úgy játszott, ahogy csak gyermekek tudnak: ártatlan őszintén, erősen koncentráltan, átszellemülten, transzban. A passióban Máriaként több mint négyszázszor énekelhettem megfeszített teste alatt, és éreztem, hogy elszakad a hitvány valóságtól. Gondolkodásra késztetett, lehet-e, szabad-e emberként és színészként ennyire közel kerülni Istenhez. Neki szabad volt. Már tudjuk, mennyire közel járt. Csaba csodálatos művész volt, és amíg mi vagyunk, ő is él. Most lennél 75 éves, isten éltessen emlékeinkben! – zárta beszédét a színművész.

– Valóban nem lehet az emléktáblákra mindent felvésni, sőt, rossz tulajdonságuk, hogy párhuzamosak a járdával, így nehezen észrevehetőek – ezt már Őrsi Gergely polgármester mondta –, ugyanakkor fontosak, és lehet orvosolni, hogy száz arra sétáló közül ne csak néhány embernek tűnjön fel: legyen zászló fölötte? Piktogram a járdán? Vagy figyelmeztessen rájuk egy mobilalkalmazás? Hogy megismerhessük kultúrtörténetünket, ahhoz egy-egy emléktábla az első jelzés, mely által nemcsak az emberhez, hanem a közösséghez is közelebb kerülhetünk. Ivánka Csaba pont egy színészről, igazgatóról, Krecsányi Ignácról (1844–1923) elnevezett utcában élt. Ezt az utcanévtábla mellé a magyar kultúra napja alkalmából az önkormányzat által készíttetett kiegészítő, magyarázó tábláról tudhatjuk meg.

A Maszk Országos Színészegyesület nevében Hegedűs D. Géza mondott köszönetet a családtagoknak, kollégáknak a tábla elkészültéért, valamint a II. Kerületi Önkormányzatnak is az anyagi támogatásért, majd Hámori Ildikóval és Őrsi Gergellyel együtt leleplezték a fiatalon elhunyt Ivánka Csaba emléktábláját.

A Krecsányi utca 1. szám alatti táblaavató eseményen a családtagok, rokonok mellett tisztelői és pályatársai – többek között Básti Juli, Galkó Balázs, Kubik Anna, Papadimitriu Athina, Rubold Ödön, Kováts Adél, Papp Zoltán és Puskás Tamás – vettek részt.

zsz