Helytörténet
Százéves a Scitovszky-villa2025. július 18.
Diplomácia és történelem: a Lorántffy Zsuzsanna úti pazar épület a történetével is kiemelkedik a budai villák sorából. ![]()
A II. kerület egyik különleges hangulatú részén, a Lorántffy Zsuzsanna úton található egy villa, amely nem csupán építészeti szépségével, hanem történetével is kiemelkedik a budai villák sorából. A száz éve emelt épület ma a brit nagykövet rezidenciája, de múltja túlmutat a diplomáciai funkción: a 20. századi magyar arisztokrácia, a háború utáni fordulatok és a brit–magyar kapcsolatok alakították történetét. A villát 1925-ben kezdte építtetni gróf Scitovszky Tibor, aki a Horthy-korszak egyik jelentős közéleti szereplője volt. Rövid ideig külügyminiszterként is tevékenykedett. Felesége, Hódosi Hanna irányította az otthon belső kialakítását és berendezését, a ház hamarosan a két világháború közötti elit életének egyik budapesti helyszínévé vált. A villa azonban nemcsak reprezentációs célokat szolgált: számos neves vendég fordult meg benne, köztük művészek, diplomaták és politikusok. A házaspár portréját a híres festő, László Fülöp (Philip de László) készítette el Párizsban 1927-ben. Ezek a festmények évtizedekre eltűntek, majd kalandos úton 2019-ben tértek vissza Budapestre. A II. világháborút követően a Scitovszky család az Egyesült Államokba emigrált. A házat előbb a brit állam bérelte ki, majd az 1960-as évek végén meg is vásárolta, így az épület megmenekült attól a sorstól, ami sok más arisztokrata villát ért Budapesten, amelyeket vagy feldaraboltak, vagy teljesen pusztulni hagytak. A berendezés nagy része is fennmaradt, mivel a brit állam azokat külön megvásárolta. Egyes beszámolók szerint Hódosi Hanna még a brit uralkodónak is írt levelet, amikor a magyar állam kisajátította az ingatlant. Hogy a levélnek milyen hatása volt, nem tudni, de a britek végül méltányos megállapodás révén vásárolták meg az épületet. A villa számos művészeti és építészeti különlegességet rejt. Az egyik legérdekesebb darab egy 18. századi falióra, amelyről sokáig úgy hitték, másolat – egy véletlen javítás során derült ki, hogy a Fortin óráscsalád egyik eredeti munkája. A tölgyfa burkolatú díszterem, az impozáns előtér és a párizsi városi palotákra emlékeztető külső megjelenés mind hozzájárulnak az épület különleges hangulatához. A szocializmus idején egyfajta kulturális zárvány lett a villa, ahol az eredeti arisztokrata enteriőr és a brit diplomácia hagyományai együtt éltek tovább. Az 1990-es évektől több királyi látogató is járt itt, köztük II. Erzsébet királynő, Károly herceg (aki 2022-től III. Károly brit király – a szerk.) és Diana hercegné is. Sőt, 1986-ban még a Queen együttes tagjai is. A villa 2015 és 2017 között teljes körű felújításon esett át, miközben megőrizte eredeti jellegét. Ma is a brit nagykövet hivatalos otthona, és egyben kiemelt reprezentációs helyszín is. Az épület kertjében minden nyáron ünnepséget tartanak az uralkodó hivatalos születésnapja alkalmából.
A brit nagykövetség idén a patinás neobarokk villa 100 évére emlékezik. A centenárium alkalmából rendezett május 15-i különleges épületbejáráson a képviselet munkatársai, Kordos Szabolcs helytörténész, valamint Ley Gábor, a rezidencia korábbi menedzsere idézte fel a meghívottaknak az épület múltjának érdekes részleteit és különleges történeteit. Az ünnepi eseményt Őexc. Paul Fox, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete nyitotta meg, aki beszédében kiemelte: „Ez a ház nem csupán diplomáciai tevékenységünk színtere, de egy élettel teli otthon is. Büszkék vagyunk arra, hogy mi viselhetjük gondját ennek az elegáns, történelmi jelentőségű épületnek.” |
|