Helytörténet
Egy ház és a benne lakó történetek2025. június 3.
Gyönyörű, szívvel-lélekkel szerkesztett könyv jutott el szerkesztőségünkhöz: egy országúti ház története, amelyben a köveken és a levéltári adatokon túl az egykor és ma is itt élők mesélnek. ![]()
A kötet összeállítójával, Havas Katalinnal beszélgettünk. „Budán, a Keleti Károly utcában áll egy ütött-kopott kis ház, szürkébb és alacsonyabb, mint a többi, homlokzata töredezett, a rég lepergett vakolat alól előbukkanó téglasorok vörösét is szürkére festette már a városi por. Homlokzati ablakait timpanonos, itt-ott hiányos, klasszicista díszítés keretezi” – ezek a sorok olvashatók a kiadvány elején, és talán már ebből a leírásból is sokan ráismernének: a Keleti Károly utca 14-es számú házáról szól. A KSH palotájával szemben szerényen húzódik meg két, nála jóval magasabb épület között, magán viselve a nehéz történelmi korok által ejtett sebeket is.
A Keleti Károly utcai háznak nem voltak világhírű lakói, de életútjukból mégis egy nagyon gazdag és színes kortörténet bontakozik ki. A visszaemlékezéseket olvasva megelevenedik a gang és a kicsi udvar félnyilvános világa, ahol virágoznak a növények, ahol meg lehet osztani örömöt és bánatot, és ahol lehet közösen ünnepelni, játszani vagy éppen gyereket nevelni. A lakásokból kiszűrődik a hang és a zene, no meg a sülő-fövő ételek illata: a ház megtartó közösséget jelentett azoknak is, akiket az élet amúgy megtépázott. A ház jelenleg megújulás előtt áll, várhatóan több emeletet is építenek majd rá, és minden bizonnyal meg fog változni a közössége is. Záró idézetként ezért is választotta Katalin ezt a két sort Weöres Sándortól: Viczián Zsófia
|
|