Hirdessen a Budai Polgár Online-on!
Helytörténet
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

Kállai Ferenc emléktábla a Lukács fürdőben

2025. június 26.

Születésének 100. évfordulója alkalmából avattak emléktáblát egykori szomszédunk, Kállai Ferenc színművész, a nemzet színésze tiszteletére a Lukács fürdőben.

A színészóriás több mint negyven éven át szenvedélyesen látogatta kerületünk világhírű intézményét.

A neves gyógyfürdőt mindig is sokan keresték fel hazánk hírességei közül, köztük kiemelkedő személyiség volt Kállai Ferenc színművész, aki a Lukács fürdőben a medencéhez vezető bejárathoz legközelebbi kabint használta több mint négy évtizeden keresztül. Az egykori 11-es öltöző ajtaján május 16-tól emléktábla, a fülkében pedig egy fotó idézi fel, hogy a színészlegenda mindennapi vendég volt a fürdőben.

Az emléktáblát a Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész, a nemzet színésze és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja születésének századik évfordulója alkalmából a „Kállai 100” programsorozat részeként helyezték el a művész hagyatékát gondozó Gyomaendrődi Kállai Ferenc Népfőiskola Alapítvány és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. közös szervezésében.

Az eseményen részt vett Borosné Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója, Őrsi Gergely, a II. Kerületi Önkormányzat polgármestere, a színművész szülővárosát képviselő Toldi Balázs, Gyomaendrőd polgármestere, valamint Szonda István, a Gyomaendrődi Kállai Ferenc Népfőiskola Alapítvány elnöke, Pergel Zsuzsanna, a Kállai Ferenc Alapítvány titkára, Őze Áron Jászai Mari-díjas színművész, színházigazgató és Szomolányi Gy. István, a Lukács fürdő törzsvendége.

A vendéglátó Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. részéről Borosné Szűts Ildikó vezérigazgató Kállai Ferenc gondolatait idézve nyitotta meg az ünnepséget: „Mi is tetszik nekem ebben az öreg fürdőben?... Ha van időm, s ha megvan a penzum, vagyis leúsztam, amit úsznom kell, olyan lesz, mint a kávéház. Rátérünk a barátaimmal kicsit a napi politikára, az egészségi állapotra. Azt mondják, én mondtam, ha a Lukács nem volna, mi sem lennénk...”

Őrsi Gergely polgármester a Lukács fürdő varázslatos hangulatát kiemelve emlékezett a színészlegendára. Mint mondta, a fürdő falain lévő hálatáblák mutatják, mennyien köszönhetik gyógyulásukat a víznek, azonban a fürdő ennél többet is jelent: – A Lukácsnak közösségformáló ereje van, és hiszem, hogy Buda sem lenne erős, összetartó és szolidáris közösség, ha nem lennének olyan helyek, mint a fürdő, ahol művészek, alkotók és a tudományos élet nagyjai átlagemberként lehetnek jelen. Az sem véletlen, hogy sokan merítettek ihletet a Lukács vizében, és számos műben bukkan fel a fürdő.

A polgármester kitért arra is, hogy a Lu­kács­ban mindig is lehetett receptet cserélni, beszélgetni, sakkozni, ultizni; az úszómesterek pedig mindenkire egyformán hétköznapi emberként tekintettek, sosem számított a rang, a titulus csak a Lukács közössége. Őrsi Gergely hozzátette: ezek az apró közösségek is hozzájárulnak ahhoz, hogy Buda és az egész ország összetartozó közösség legyen.

Kállai Ferenc 1925. október 4-én született Gyomaendrődön. A város polgármestere, Toldi Balázs a Kállai 100 emlékév jelentőségét hangsúlyozta beszédében. – A képviselő-testület és a településen működő intézmények vezetői három éve úgy határoztak, hogy az idei évet „Kállai 100” emlékévnek nevezik el, ennek keretében pedig olyan programokat állítanak össze, amelyek – mint a mai alkalom is – felhívják a figyelmet erre a jeles évfordulóra és a színészóriásra. Mint mondta, Kállai Ferenc komoly hagyatékot adott a városnak, amit hűen őriznek, ennek céljából tavaly új múzeumi szárnyat építettek a művelődési ház és a képtár udvarán.

A Lukács fürdő udvarán tartott megemlékezésen Szonda István, a Gyomaendrődi Kállai Ferenc Népfőiskola Alapítvány elnöke Kállai Ferenc életútját idézte fel, annak legfontosabb pillanatait a vándorkiállítás tablóin keresztül mutatta be, és a múzeumi relikviáiból is közszemlére tett jó néhány tárgyat.


Őze Áron színművész a megemlékezésen

Az emléktábla avatásán Őze Áron színművész, színházigazgató a példaképre és egyben édesapja, Őze Lajos és Bessenyei Ferenc színművészek családi barátjaként emlékezett Kállai Ferencre, és elevenített fel gyermekkori emlékeket. Hasonlóképpen tett Szomolányi Gy. István, a Lukács fürdő törzsvendége, aki az egykori fürdőtársak nevében osztott meg a színművésszel kapcsolatos történeteket.

A jubileumi évre készült vándorkiállítás június végéig látható a Lukács fürdőben.

 

 

 

Volt_egyszer_Budan_boritok_162.jpg