Ajánló
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

A forradalom és szabadságharcra emlékeztek

2023. március 28.

A II. Kerületi Önkormányzat négy helyszínre várta az ünneplőket március 15-én, a forradalom és szabadságharc 175. évfordulóján.

A nemzeti ünnep alkalmából megemlékezést tartottak a Gábor Áron-emlékműnél, Schittenhelm Ede síremlékénél és a Pesthidegkút–Ófalui Sarlós Boldogasszony-templomnál, a Pasaréti Honvéd Lovardában pedig délután családi nyílt napot szerveztek.


Megemlékezés és koszorúzás a Gábor Áron-emlékműnél

Az önkormányzat központi ünnepségének helyszínén, a Gábor Áron-emlékműnél rendezett megemlékezésen közreműködött Kézdy Luca hegedűművész,  Elkán Lili, a II. kerületi Kis muzsikus zenei vetélkedő győztese, a Kiss Zenede Alapfokú Művészeti Iskola növendékei zenés-énekes előadással, Trautmann Máté András és Marco Grasso pedig verset szavalt.
A megemlékezésen beszédet mondott Őrsi Gergely polgármester, aki többek között azt hangsúlyozta, hogy Budán szabadságban élünk, miközben szembenézünk múltunkkal és őszinte, sokszínű közösséget építünk. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy ne csak március 15-én vagy október 23-án emlékezzünk, mert az örökül, ajándékba kapott szabadságot és közösséget minden egyes nap őriznünk és ápolnunk kell, erősítenünk kell az egymás közti bizalmat és barátságot, elfogadva és tisztelve egymást. Itt, Budán példát kell mutatnunk – tette hozzá.

Őrsi Gergely beszédében elmondta, hogy 1848-ban bizonyosan könnyebb lett volna csendben tűrni az elnyomók rabigáját, elfordítani a fejeket, és várni, hogy mások majd megoldják a problémáinkat, de tudjuk, hogy a könnyebb út ritkán helyes.
– Az igaz út bizony keserves, bizonytalan, tele van buktatókkal, nincs garancia a sikerre, de a legfontosabb, hogy a szabadsághoz, az igazsághoz vezet. Ezen az úton élünk lehetőségeinkkel, készek vagyunk közösen gondolkodni, együttműködni és megoldani problémáinkat, mert erről szól a szabadság: a felelősségről, az őszinteségről és az igazi közösségről  – mondta.

A megemlékezés zárásaként a Gábor Áron-emlékműnél koszorút helyezett el a II. Kerületi Önkormányzat nevében Őrsi Gergely polgármester és Varga Előd Bendegúz alpolgármester, a II. kerületi Momentum nevében Hajnal Miklós országgyűlési képviselő, Majoros András önkormányzati frakcióvezető és Kiss Roland önkormányzati képviselő, a Fidesz-frakció nevében Gór Csaba frakcióvezető és Némethy Béla önkormányzati képviselő, a KDNP II. kerületi alapszervezete nevében Bálványkövi István elnök, a Magyar Szocialista Párt II. kerületi szervezete nevében Besenyei Zsófia önkormányzati képviselő, a Párbeszéd Magyarországért párt nevében Kovács Márton alpolgármester, valamint Tordai Bence országgyűlési képviselő, az LMP Magyarország Zöld Pártja I.-II. és XII. kerületi területi szervezete nevében Tóth Csaba Róbert önkormányzati képviselő és Práczki Péter elnökség tag, a Demokratikus Koalíció frakciója nevében Szabó Gyula alpolgármester, Nagy Eszter önkormányzati képviselő és Mészáros István, koszorúztak a Közép-Budai Tankerületi Központ és a II. kerületi oktatási intézmények képviselői, valamint a II. Kerületi Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat nevében Felföldi Mária elnök.  


Főhajtás a honvédtüzér síremlékénél

A Gábor Áron-emlékműnél tartott önkormányzati megemlékezést követően Schittenhelm Ede, az 1849-ben elesett honvédtüzér síremlékénél folytatódott a március 15-i megemlékezéssorozat.

 

A Bimbó út és az Alvinci utca találkozásánál gondosan karbantartott emlékhelyen pártok és a környéken lakók helyezték el az emlékezés koszorúit és virágait.


Pesthidegkúton is a ’48-as hősök előtt tisztelegtek

Március 15-én Pesthidegkúton, a Pesthidegkút–Ófalui Sarlós Boldogasszony-templom előtt is tartott emlékező ünnepséget a II. Kerületi Önkormányzat. A hideg szél ellenére sokan összegyűltek a kis téren, hogy felidézzék a 175 évvel ezelőtt történteket, és levonják az akkori események máig ható tanulságait. Elsőként a templom plébánosa, Păduraru Iulian köszöntötte a jelenlévőket és hívott mindenkit közös imára, majd Őrsi Gergely polgármester mondta el ünnepi gondolatait.

– A XXI. században azt keressük a megemlékezések alkalmával, hogyan lehetünk hűek és méltóak a szabadságharc eszméihez és értékeihez – hangsúlyozta Őrsi Gergely. – Legyen béke, szabadság és egyetértés! – idézte a 12 pont mottóját hozzáfűzve, hogy napjainkban talán helyesebb lenne fordítani a sorrenden, mert először azt kellene megtalálnunk, amiben egyetértünk, és ha egyetértés van, akkor lesz szabadság és béke.
A polgármesteri beszédet követően Gór Csaba önkormányzati képviselőt, a Fidesz frakcióvezetőjét is mikrofonhoz szólították, aki – mint fogalmazott – ott folytatta, ahol a polgármester abbahagyta. Szerinte azonban helyes a mottó szavainak eredeti sorrendje, a békét kell az első helyre helyezni – utalt ezzel a szomszédban dúló háborúra.

A beszédek mellett kulturális műsorral is emlékezhettünk a forradalom és szabadságharc eseményeire. Elkán Lili ezúttal is elkápráztatta hallgatóságát gyönyörű énekhangjával, majd a Kiss Zenede növendékei adták elő zenei összeállításukat. Trautmann Máté András Heltai Jenő Szabadság című versét, Marco Grasso pedig Juhász Gyula Himnusz az emberhez című költeményét szavalta el, végül a Pesthidegkúti Német Dalkör énekelt a közönségnek.

A hagyományoknak megfelelően az esemény koszorúzással zárult. Elsőként, a II. Kerületi Önkormányzat nevében Őrsi Gergely polgármester és az ifjú énekes, Elkán Lili helyezett el koszorút, majd Tordai Bence, a városrész országgyűlési képviselője. Őt követően a Pesthidegkúti Városrészi Önkormányzat, a Kerületünk az otthonunk Frakciószövetség, a Demokratikus Koalíció, a Fidesz- és a KDNP-frakció, valamint a Jobbik, az LMP I., II., XII. kerület területi szervezete, a Német Kisebbségi Önkormányzat, a Német Ház Alapítvány, a Pesthidegkúti Német Nemzetiségi Alapítvány, a széphalmi és ófalui plébánia, a Don Bosco nővérek és a Szent család óvoda, a Pannonhalmi Főapátság Máriaremete–Hidegkúti Ökumenikus Általános Iskola, a Klebelsberg Kastély, a Pesthidegkúti Polgári Körök Szövetsége, a Budaligeti Polgári Kör, végül az 1000. számú Szent Korona Cserkészcsapat nevében is elhelyezték az emlékezés virágait.
Az ünnepségen mások mellett részt vett, Csabai Péter, a Pesthidegkúti Városrészi Önkormányzat elöljárója, Szabó Gyula alpolgármester, valamint a képviselő-testület több tagja is.


Hagyomány és tisztelet a Pasaréti Honvéd Lovardában

Ezzel a címmel tartott nyílt napot a Pasaréti Honvéd Lovarda a II. Kerületi Önkormányzat ünnepi programjának egyik állomásaként március 15-én, immár második alkalommal. A szeles hidegben talán ez volt a legbarátságosabb helyszín, hiszen a programokat a fedeles lovardában rendezték meg.
A szép számban megjelent ünneplőket Őrsi Gergely polgármester is köszöntötte, és megköszönte a Pasaréti Honvéd Lovardának, hogy immár második alkalommal köti össze egyik nyílt napját nemzeti ünnepünkkel. – Lovon ülni egyszerre ad szabadságot és nyugalmat. A lovaglás, a lósport ezért a szabadsághoz is kötődik. A ló, a lovaglás mint szimbólum, hozzásegít a múlt megismeréséhez – mondta.

A sok gyereket is soraiban tudó érdeklődők láthatták a III. Ferdinánd huszárezred egyenruháját viselő Üllői Vitéz Lovas és Hagyományőrző Egyesület kard- és pisztolybemutatóját, Popovics Márk és Popovicsné Pálinkó Johanna táncbemutatója után a honvéd lovarda Lovastorna Szakosztálya ügyes tornászainak szurkolhattak: Fecske ló szelíden tűrte, hogy hátán a lányok akrobatikus tornaelemeket mutassanak be. A pónilovas iskola tagjai pedig az ismert székes játékon keresztül mutatták be ügyességüket, természetesen lóhátról le, lóhátra fel, majd egy magasugrás-bemutató következett, ahol ló és lovasa a legmagasabbra állított rudat is simán átugrotta. Mint elhangzott, díjugratásban a cél: kijutni a 2024-es olimpiára.

A programok sorát a próbalovaglás zárta, aminek során a gyerekek kipróbálhatták, milyen érzés is lovon ülni.

PZS-ZSZ-SZG

Volt_egyszer_Budan_boritok_162.jpg