Hirdessen a Budai Polgár Online-on!
Helytörténet
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

A lakásfoglaló hites könyvvizsgáló

2021. február 26.

Dr. Heinrich Antal ügyvéd, a Hungária Villamossági Részvénytársaság igazgatója 1939. október 4-én 80 ezer pengőért vásárolta meg a szomszédos ingatlan tulajdonosától, Forgó Istvánnétól a Fő utca 62-64. számú telket.

A telekre Fleischl Gyula okleveles építészmérnökkel terveztetett modernista stílusú, négyemeletes bérházat.

A mészkőlapokkal burkolt félköríves homlokzatú saroképület alagsorában a bejáró két oldalán 14 pincerekesz, két szénraktár, a kazánház, három garázs és egy nagyméretű óvóhely is elfért. A magasföldszinti, eredetileg kör alakú (majd tervmódosítással téglalap formájúra uniformizált) bejáróból nyíló, szintén leegyszerűsített, vörösmárvány borítású előcsarnok a lépcsőházzal kettéosztotta az épületet.

A ház homlokzata 1971-ben

Jobb oldalon két szoba-konyhás garzon, az egyik a házmesteré, balról egy kétszobás lakás, emeletenként pedig három, egy három szoba-hallos (ezeket később megfelezték…), egy kétszobás és egy garzon készült Kudelka György építészmérnök és Simó Gábor építőmester kivitelezésében.

A bérház használatbavételi engedélye nem maradt fenn, csupán 1941. november 28-i dátummal a „Magyar Felvonó- és Gépgyár R. T., Wertheim F. és Társa Utóda” cégnél készült lift használati engedélye Ertl János úr karbantartó és felesége, Ertl Jánosné Szántó Erzsébet liftkezelő részére, aki haláláig (1987) a házfelügyelői teendőket is ellátta.

Dr. Szuchy Károly

Fejér Zoltánné Szuchy Ibolya a házban született, és ott töltötte gyerekkora néhány évét: „Apám, dr. Szuchy Károly jogász és hites könyvvizsgáló volt. Szemből, az utca túloldaláról sétált át 1945-ben és foglalt el egy 40 négyzetméteres legénylakást, mert a bérlők elmenekültek. Augusztusban hivatalosan is bejelentkezett, a tulajdonos a havi lakbérét a pengő lecserélése után 120 forintban állapította meg.

Szüleim 1949. szeptember 8-án házasodtak össze, és akkor költözött édesanyám, Bujk Ibolya főkönyvelő hozzá. Én kicsit gyorsan „érkeztem” meg, 1950. december 9-én. Sajnos, az óvodáskoromat elérve elkaptam egy csúnya kanyarót, és elkerültem a nagymamámhoz. Ő nevelt 1953-1959 között. 1958-ban anyám is elköltözött a házból és apámtól. Különös 1956-os emlékem, hogy a forradalom kitörésekor szüleim ismét magukhoz vettek és így két hetet velük tölthettem a ház óvóhelyén. Ahogy vége lett a forradalomnak, visszakerültem a nagymamámhoz.

A házban lakott Horthy Miklós egykori szárnysegédje is, dr. Keszthelyi Zoltán közjegyző, Hutschnecker Leiser Leó bútorgyáros, dr. Gaál Károly, dr. Fälner Károly orvosok, de a tervező, Fleischl Gyula nevelt lánya ma is ott él a második emeleten.

Szuchy Ibolya a ház kapujában

Heinrich Antal 1947. július 25-én ajándékozási szerződéssel fiának adta az ingatlan felét, információm szerint 1948-ban Spanyolországba távozott az egész család. Sajnos, a gyönyörű liftet (a fülkét) a rendszerváltás előtt kicserélték. Csodálatosan tágas volt tükörrel, és lecsatolható, fonott üléssel. Most még egy kicsi (sport) babakocsi sem fér el benne.”

A Fő utca 62-64. 1948. március 12-én társasházzá alakult, tulajdonosa az államosításig teljes egészében ifj. Heinrich Antal volt. A Jávor Pálra hasonlító, a nők körében népszerű dr. Szuchy Károly sokáig a lakóbizottság elnöke volt, 56 évig lakott garzonjában, ahol most unokája él.

A lépcsőház

1989-ben lakást alakítottak ki a tetőtérben. Az elmúlt húsz esztendőben a ház sikeresen pályázott a fővárosnál, a kerületi önkormányzatnál is támogatásra. 2001-ben a homlokzat felújítására, majd a lépcsőház festésére, 2015-ben kondenzátoros központi kazán telepítésére, tavaly pedig az elektro­mos fővezetékrendszer cseréjére, melyet Vera Lajos okleveles villamos üzemmérnök tervezett.

Verrasztó Gábor