Hirdessen a Budai Polgár Online-on!
Helytörténet
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

A Jász-villa

2009. szeptember 4.

Jász Dezső (1861–1935) miniszteri tanácsos, a Fővárosi Közmunka Tanácsnál alkalmazott műszaki mérnök viszonylag idős korában, hatvanhat évesen, talán nyugdíjazása után vásárolt telket az akkor még meglehetősen kies Júlia utca 5. szám alatt.

Ide építendő villájának tervezésével az Úri utca 72.-ben lakó Müller Pál okleveles építészmérnököt, a mű- és középítési szakosztály jegyzőjét kérte fel. Müller Pál 1927. szeptember 20-án nyújtotta be engedélyeztetésre a tervrajzot, melyet 1928. március 1-jén „mansard kiépítés” miatt módosított Jász Dezső kérésére, hogy több generáció is kényelmesen ellakjon a házban.

A villa korának jellegzetes, szép épülete volt, mely osztott tömegével, meredek hajlásszögű, magas, beépített, összetett tetőidomával jól illeszkedett a hajdani utcaképbe. A ház azonban „simulékonyságával” egyúttal kifejezi a tervező középszerűségét is, architektúrájában különböző stílusirányzatok jegyei keverednek: eklektikus műkőkeretes főbejárat és historizáló, baluszteres terasz, posztszecessziós ablakok szemöldökdíszes kerettel, és a modern irányzat felé „húzó” lapostetős télikert, alatta tárolóval.

Az államosítás után a földszintet társbérlet formájában kettéosztották, az egyiket meghagyva a Jász családnak, az alagsor kiszolgáló helyiségeiből és a személyzet szobáiból pedig fokozatosan két szuterénlakást alakítottak ki. 1976-ban emeletráépítéssel bővítették a villát, bár nyilvánvaló, hogy az építész meg akarta tartani az épület eredeti jellegét, mégis, a kedves, akár vidéki környezetbe is illő családi ház kissé sematikusabbá vált.

A falsíkok díszítése elszegényedett, eltűntek az ablakok szemöldökei, a jóval magasabb homlokzat és a kelleténél „feljebb került" emeleti ablakok pedig megbontották a főhomlokzat egyensúlyát. A terasz alatt a pince leválasztásával garázsajtót nyitottak az utcafrontra, a veranda ablakait befalazták. Korompay Judit építészmérnök szerint „a tetején kialakított terasz az emeletráépítés során érthető és elfogadható igény, de annak zöld mellvédüvege és sárga hullámpala előtetője méltatlan a még átépített formájában is az utca értékét, hangulatát gazdagító házhoz”.

Verrasztó Gábor