Ajánló
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

A japánok nagyon szeretik a magyar zenét

2016. október 10.

 Kanai Toshifumi szerint a sors akarta úgy, hogy október 14-én fellépjen a II. kerület egészségéért rendezett jótékonysági hangversenyen a Marczibányi Téri Művelődési Központban. 

 A karmester elmesélte, miért éppen Magyarországot választotta tanulmányai helyszínéül, és azt is elárulta, mely magyar zeneszerzőket szeretik Japánban.

 

Miért vállalta el a fellépést?

Amikor felkértek, úgy éreztem, hogy ez sorsszerű, mert épp Japánba siettem édesapám hirtelen halála miatt. Azt hiszem, ez a felkérés egyfajta üzenet volt édesapámtól, aki mindig is támogatta az európai munkásságomat. Nagyon hálás vagyok a zenekarnak, hogy bíztak bennem, és vállalták a közös jótékonysági koncertet. Korábban is felléptem már jótékonysági koncerten, legutoljára a kumamotói földrengés áldozatainak támogatására.

Régről ismeri a Duna Szimfonikus Zenekart? 

2013-ban ismertem meg a zenekart közvetlenül azután, hogy Magyarországon kezdtem tanulni. Idén januárban is felléptünk már együtt. Nagyszerű zenekar, amely képes megosztani közönségével a zene mélyebb dimenzióit. Ismerem a szólistákat is, bár ez az első alkalom, hogy együtt lépünk fel. Nagyon várom a közös munkát. 

Liszt Ferenc és Járdányi Pál műveit is előadják majd. Mi a véleménye a magyar zeneszerzők darabjairól?

Már kamaszkoromban nagyon szerettem a magyar zeneszerzőket, akiknek sok felvételét beszereztem, éjjel-nappal hallgattam őket. Leginkább ennek köszönhető, hogy Magyarországra jöttem tanulni. Szeretem a magyar népzenét is, amikor hallom, a mai napig erős nosztalgia kerít hatalmába.

Japánban ismerik a magyar zeneszerzőket?

Liszt Ferencet, Bartók Bélát, Kodály Zoltánt, Dohnányi Ernőt, Kálmán Imrét, Lehár Ferencet nagyon sokan ismerik és szeretik. Japánban sokan tanulnak hobbiból klasszikus zenét, és szívesen játsszák magyar zeneszerzők műveit. Amikor 23 éves voltam, egy amatőr zenekar felkért, hogy vezényeljem Bartók zenekarra írt Concertóját. Nagyszerű zene, amelyhez komoly szakmai tudásra van szükség. Bár kezdő voltam, mégis belevágtam, és végül életem egyik felejthetetlen koncertje lett. Visszatérve a kérdésre, a japánok rendkívüli módon szeretik a magyar zenét, még az amatőr zenekarok is gyakran játsszák. 

Hogy érzi magát Magyarországon? 

A magyarok mindig kedvesek voltak velem, és a verebek azt csiripelik, hogy a II. kerületben még inkább jó szívvel fogadják a japánokat. Szeretem a magyar embereket, kultúrájukat, hagyományaikat és ételeiket. Szeretem a kerületet is, jó kikapcsolódás a budai utcákon sétálni, a parkokban sportolni. 

Hol láthatja a közönség legközelebb?

A közeljövőben, terveim szerint, Lengyelországban és Japánban lépek majd fel. Odahaza egyre több helyre hívnak, ugyanakkor nagyon örülnék, ha itt, Magyarországon is több alkalmam nyílna vezényelni.

 

Kanai Toshifumi 2007-2012-ig a japán Senzoku Gakuen Zeneművészeti Egyetem Heartful Friends Orchestra első karmestere. 2015-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Karmester Tanszék MA képzésén elsőként szerzett nem magyarként diplomát. 2016-ban különdíjat nyert az Aram Hacsaturján Nemzetközi Karmesterversenyen (Örményország).