Ajánló
Betűméret növeléseBetűméret csökkentéseNyomtatás

Forradalmi helyszíneken jár az 56-os villamos

2016. november 2.

  A vonalon 2008-ig közlekedett 56-os viszonylatszámú villamos sokaknak a szabadságharc eltiprását követően is a forradalmat jelképezte.

 A hűvösvölgyi villamos vonala az egyik legpatinásabb, sínpárjai szép környezetben kanyarognak. A budai fonódó villamoshálózat idén januári átadásától fogva, így a forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján is utazhatunk a többletjelentést hordozó 56-os járaton. 

 A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) arról tájékoztatta lapunkat, hogy korábban több civil szervezet is megkereste a vállalatot azzal a kéréssel, hogy állítsák vissza a megszüntetett 56-os járatot. A javaslattevők között volt az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Vilgászövetsége is. 

A szervezet alelnöke, a II. kerületben élő Schrötter Tibor arra hívta fel a figyelmet, az 56-os villamoson utazva nem szabad elfeledni, hogy több megállójához is fontos, forradalmi események kötődnek.

– A Móricz Zsigmond körtéren és környékén jelentős harcok folytak az államvédelem emberei és a szovjet csapatok ellen Kiss Amadé parancsnok vezetésével. A harcokban sok egyetemista vett részt a közeli intézményekből, sokan hősi halált haltak. A Déli pályaudvarnál szintén harcok dúltak, a közeli Maros utcában volt az ÁVH egyik bázisa. A környéken Bán Róbert irányította a forradalmárokat. A Széll Kálmán tér és a Széna tér közismerten Buda egyik ellenállóközpontja volt Szabó János és Ekrem Kemál György parancsnoksága alatt. 

Schrötter Tibor elmondta: a Szent János Kórháznál járva meg kell emlékezni azokról a hős orvosokról és ápolókról, akik ellátták a sérülteket, és értesítették az Alkotás utcai Sportkórházat, hogy a pufajkások szovjet katonai biztosítás mellett összeszedik a lőtt sebesülteket, akiket sokszor teherautóra dobálva vittek el, máig sem tudni, hová. Az Akadémia megállónál gondoljunk Méhes Attila honvédra (posztumusz őrnagyra), akit huszonegy évesen, 1956. november 7-én tőrbe csaltak, majd szovjet katonák kivégeztek az Akadémia területén. A hűvösvölgyi végállomás környékén utazva emlékezzünk arra, hogy hatvan évvel ezelőtt Ekrem Kemál György vezetésével elfoglalták a közeli ÁVH-s objektumot a forradalmárok, akik közül a szabadságharc eltiprása után sokan Hűvösvölgyön és Hidegkúton keresztül menekültek nyugatra a megtorlás elől. SZEG